Vyriešené

Dan z predaja

Dátum: 01.05.2014

Kategória: Daňové právo

Dobry den, chcel by som sa spytat ako to je s danou z predaja. Chcem predat byt v ktorom uz byvam 27 rokov a mam tu uvedeny aj trvaly pobyt. Ale ten byt bol druzstevny ktory som asi pred cca rokom odkupil do osobneho vlastnictva. Neviem ze ci sa aj mna bude tykat dan z predaja nehnutelnosti kedze tu uz byvam 27 rokov ale odkupeny do osobneho vlastnictva ho mam len rok. Dakujem Ladislav
Odpoveď:
Dobrý deň,

daň z predaja nehnuteľnosti predstavuje daň z prímu, ktorá je upravená zákonom č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov. Podmienkou pre oslobodenie od dane z príjmov je päťročné vlastníctvo nehnuteľnosti bezprostredne pred predajom. Zákon hovorí, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností po uplynutí piatich rokov od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.

V prípade ak ste odkúpili družstevný byt pred rokom do osobného vlastníctva a následne ho predávate, ste oslobodený od zaplatenia dane z predaja iba v prípade ak ste ho vlastnili 5 rokov. Do tejto lehoty sa nezapočítava obdobie, počas ktorého ste ho užívali na základe zmluvy s bytovým družstvom. V prípade ak nespĺňate podmienku vlastníctva 5 rokov a viac, musíte zaplatiť v prípade predaja bytu daň z príjmu.

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie týkajúce sa prevodu nehnuteľnosti Vám odporúčam obrátiť sa na ktoréhokoľvek z advokátov zapísaných do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory.

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@qbfvyrva.sk
dátum odpovede: 01.05.2014
ohodnoť odpoveď 0 1
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť