Vyriešené

joand dotaz exekúcia

Dátum: 11.12.2013

Kategória: Exekúcie

Dobrý deň prosím o nasledovnú radu aodpoveď. Na synov nehnutelný majetok bolo konané exekučné konanie.Ak bude jeho majetok nepostačujúci na uspokojenie veritela, bude môct exekutor siahnuť na nehnutelnosť rodičov??
Odpoveď:
Dobrý deň,

v rámci exekúcie je exekútor oprávnený speňažovať len majetok povinného, t.j. dlžníka. Pokiaľ ste sa za synove záväzky nezaručili, nemusíte mať obavu, že by Vám exekútor siahol na majetok. Ak by sa tak však stalo, máte právo sa domáhať aby veci, ktoré exekútor spísal v rámci exekúcie za účelom speňaženia, boli z exekúcie vyňaté. Toto právo je však potrebné uplatniť na súde, ktorý následne rozhodne o vylúčení veci z exekúcie.

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie týkajúce sa oprávnení exekútora a možnosti domáhať sa vylúčenia veci z exekúcie Vám odporúčam kontaktovať ktoréhokoľvek z advokátov zapísaných do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory, ktorý je prístupný na internetovej stránke www.sak.sk.

S pozdravom

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@superpravnik.sk
dátum odpovede: 11.12.2013
ohodnoť odpoveď 0 8
Odpoveď:
Na margo exekúcii by som rád objasnil veľmi častú otázku, ktorú nám kladú či už naši klienti, alebo aj neklienti :-).
Pri exekúcii si treba uvedomiť, že tu platí zásada, že po vykonaní exekúcie nieje možné navrátenie do pôvodného stavu. upravuje to ustanovenie podľa § 61 Exekučného poriadku( ktorý vraví, že navrátenie do pôvodného stavu je totiž v exekučnom konaní vylúčené).
Pre zaujímavosť uvádzam aj latinsky preklad: Zásada „restitutio in integrum statu quo antem“ je v exekučnom konaní zakázaná.

Prakticky to znamená to, že ak prebehne exekúcia už nieje návratu späť. Samozrejme vyjadril som to tak ľudovo, ale chcel som aby to bolo všetkým jasné.
Preto odporúčam uplatňovať všetky možné námietky počas exekučného konania, prípadne si na to nájsť advokáta, ktorý Vám potrebné dokumenty pripraví.
dátum odpovede: 10.01.2014
ohodnoť odpoveď 0 3
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť