Vyriešené

Dobry den.

Dátum: 18.04.2017

Kategória: Exekúcie

Chcem sa spytat mam pozičky , ktore mi stahuju neostava mi ani životne minimum, teraz som nezaplatila Home kredit už mi prišla upomienka som na vozičku ,vdova čo mam robit dakujem.
Odpoveď:
Dobrý deň.

V zmysle Exekučného poriadku (§ 104 ods.1 a 2) exekúcii odpísaním z účtu nepodliehajú prostriedky na účte povinného do výšky 165 EUR.

Zároveň exekúcii odpísaním z účtu v banke nepodliehajú prostriedky do výšky sumy, ktorá sa podľa zákona nesmie povinnému zraziť z mesačnej mzdy alebo z iných príjmov, a to od momentu, keď táto skutočnosť bola banke oznámená. Suma, ktorá sa povinnému nesmie zraziť z mesačnej mzdy alebo z iných príjmov, je špecifikovaná ako tzv. základná suma určená nariadením vlády.

Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, je 100 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.

Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem.

Ostatné výšky tejto základnej sumy sú veľmi dobre rozpísané v tomto článku: http://www.executor.sk/2013/04/09/blokuje-vam-exekutor-ucet-na-ktora-je-vam-zasielana-mzda-alebo-iny-prijem/


Vy ako povinný musíte oznámiť banke skutočnosť, že na Váš účet je zasielaná mzda alebo iný príjem (dôchodok) a zároveň na žiadosť banky jej musíte oznámiť výšku sumy, ktorá nepodlieha exekúcii. Banka si zároveň vyžiada súhlas exekútora s Vami určenou sumou.S pozdravom

JUDr. Ing. Marcela Martinkovičová, advokátka

Okružná 36
5801 Poprad
dátum odpovede: 18.04.2017
ohodnoť odpoveď 0 0
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť