Vyriešené

Práva exekútora pri vymáhaní pohľadávok

Dátum: 10.08.2017

Kategória: Exekúcie

Jeden z mojich dvoch bratov si narobil dlžoby,avšak na katastri nemá zapísanú žiadnu nehnuteľnosť, takže nič nevlastní.Prakticky býva u mňa-sestry na garzónke a trvalý pobyt má u ďalšieho brata,ktorý vlastní byt po našej mame-má ho na seba zapísaný na katastri.Zaujíma ma,či v prípade exekúcie,si exekútor môže robiť nárok na ten byt po našej mame,nakoľko tretinu podielu v ňom má aj ten dĺžník-preto tam má aj trvalý pobyt.Takže teoreticky brat-dĺžník nemá nehnuteľnosť, ale má nevyplatený podiel z dedičstva po mame.Pátra exekútor v rámci exekučného konania po dedičských nárokoch a môže do exekúcie zatiahnuť aj druhého brata, ktorý s pôžičkami vôbec nič nemá, ani nikde sa písomne za brata nezaručil?Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:
Dobrý deň.

Exekútor môže siahnuť len na majetok povinného, t.j. len na to, čo vlastní Váš brat vrátane spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti, ak by takýto podiel vlastnil.
Ak má Váš brat nárok na vyplatenie podielu z dedičského konania, tak exekútor môže siahnuť aj na to. Či sa však exekútor o tejto pohľadávke dozvie a či si to aj v rámci svojej činnosti zisťuje, tak to neviem. Ak však tento podiel bude vyplatený na jeho účet, ktorý je exekútorom blokovaný, tak tieto finančné prostriedky sa použijú na splatenie vymáhaných dlhov.
V prípade, že exekútor zistí, že má nárok na vyplatenie podielu z dedičského konania, môže Vás ako povinnú osobu vyzvať, aby ste tieto finančné prostriedky vyplatili priamo exekútorovi. Vy ako povinná osoba ste povinná to urobiť.


S pozdravom

JUDr. Ing. Marcela Martinkovičová, advokátka

Okružná 36
5801 Poprad
dátum odpovede: 10.08.2017
ohodnoť odpoveď 0 2
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť