Vyriešené

Exekúcia na účet v zahraničí

Dátum: 10.06.2013

Kategória: Exekúcie

moze mi slovensky exekutor siahnut na ucet v cudzine?
Odpoveď:
Dobrý deň,

Exekučný poriadok, ktorý oprávňuje exekútora na exekučnú činnosť a zároveň podľa ktorého exekútori exekučnú činnosť vykonávajú je všeobecnozáväzným právnym predpisom platným a účinným na území Slovenskej republiky. Z uvedeného vyplýva, že slovenský Exekučný poriadok neumožňuje exekútorom uskutočňovať exekučnú činnosť v zahraničí, a teda ani siahnuť na účet zriadený v zahraničí.

Na druhej strane v rámci Exekučného poriadku je ustanovená úprava o uznávaní cudzích rozhodnutí a o možnosti výkonu po ich prípadnom uznaní. Táto úprava nie je v slovenskom právnom poriadku ojedinelá s tým, že aj právne poriadky ostatných krajín obsahujú obdobnú úpravu a zároveň existuje aj úprava na úrovni práva Európskej únie alebo úprava na základe medzinárodnej zmluvnej spolupráce. To znamená, že ak existuje rozhodnutie slovenského súdu, na základe ktorého je postihnuteľný majetok v zahraničí, nič oprávnenému nebráni komunikovať so zahraničnými exekútormi, pre ktorých rozhodnutie slovenského súdu bude v podstate cudzím rozhodnutím, ktoré bude predmetom jeho uznania a následného výkonu.

Z tohto dôvodu takéto nekorektné obchádzanie povinnosti plniť určenej rozhodnutím slovenského súdu, a to zriadením účtu v zahraničí neznamená, že by sa oprávnený k majetku v zahraničí cestou výkonu rozhodnutia v cudzine nemohol dostať.

Každému oprávnenému v takomto prípade odporúčam kontaktovať ktoréhokoľvek z advokátov zapísaných v zozname Slovenskej advokátskej komore, ktorý je verejnosti sprístupnený na stránke Slovenskej advokátskej komory www.sak.sk.

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@gmail.com
dátum odpovede: 10.06.2013
ohodnoť odpoveď 3 6
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť