Vyriešené

žiadosť o vykonanie exekúcie

Dátum: 31.10.2013

Kategória: Exekúcie

Dobrý deň!

Som študentka vysokej školy, biologický otec na mňa platí vyživovaciu povinnosť. Avšak pred dvoma mesiacmi, po mailovom upozornení, prestal platiť výživné s odovodnením, že nie je v rodnom liste uvedený ako otec (to nebol, ale už je uvedený, resp. celý čas mám platný rozsudok súdu o určení otcovstva ČESKÝM súdom, keďže je občanom Českej Republiky). Spolu s výživným mi splácal aj nedoplatok na výživnom za prvých desať rokov života, kedy odmietal priznať otcovstvo. Tento dlh stále nesplatil. Bolo mi povedané, že možem podať žiadosť o vykonanie exekúcie, čím mi bude táto dlžná suma vyplatená, ale tiež aj to, že tento proces musí byť uskutočnení cez českých exekútorov a český právny systém. Je tento postup adekvátny? Resp. je aj iná cesta? Ako som vyššie uviedla, som študentka bez zárobkovej činnosti s jedným rodičom a školopovinným súrodencom, čiže s nedostatkom finančných prostriedkov. Je možné získať nejakú podporu, pomoc alebo výnimku v platení za exekútora?
Ďakujem!
Odpoveď:
Dobrý deň,

odporúčanie, ktoré Vám bolo dané je správne. Ak existuje právoplatné a vykonateľné rozhodnutie príslušného súdu, ktorým bol Váš otec zaviazaný na plnenie vyživovacej povinnosti, nie je dôvod, aby platiť prestal bez toho, aby uvedené rozhodnutie bolo napadnuté konkrétnym opravným prostriedkom a v konečnom dôsledku zrušené. Skutočnosť, že nie je zapísaný na Vašom rodnom liste mal možnosť Váš otec namietať v samotnom konaní o určenie vyživovacej povinnosti s tým, že ak tak urobil, súd zrejme zohľadnil iné skutočnosti, na základe ktorých ho povinnosťou prispievať na Vašu výživu zaviazal. Keďže ide o údaj o Vašom rodnom liste, ktorý mu zrejme bol známy, je nepravdepodobné uvažovať o tom, že by o tomto súd nekonal. Zároveň uvádzam, že zápis v rodnom liste má evidenčnú povahu a to, či je niekto otcom konkrétneho dieťaťa zakladajú iné skutočnosti.

Čo sa týka vymáhania peňazí, je potrebné kontaktovať českých exekútorov, keďže rozhodnutie príslušného súdu za predpokladu jeho právoplatnosti a vykonateľnosti je exekučným titulom potreným pre vedenie exekúcie. Oslovenie českých exekútorov je aktuálne z dôvodu, že slovenskí exekútori sú oprávnení vykonávať exekučnú činnosť iba na území Slovenskej republiky. Z hľadiska trov exekúcie uvádzam, že primárne platí pravidlo, podľa ktorého je trovy exekúcie povinný znášať povinný, a teda Váš otec. Riziko povinnosti platiť trovy konania by vzniklo v prípade, ak by Váš otec bol nemajetný.

Vhodné je kontaktovať Českú advokátní komoru za účelom získania kontaktu na konkrétneho advokáta, ktorý by Vám mohol poradiť vo veci trestnoprávnej zodpovednosti Vášho otca z titulu neplatenia výživného.

S pozdravom

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@superpravnik.sk
dátum odpovede: 31.10.2013
ohodnoť odpoveď 0 1
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť