Vyriešené

Predaj bytu s exekúciou

Dátum: 12.04.2014

Kategória: Prevody nehnuteľností

Dobrý deň,zdedili sme po otcovi byt a teraz by sme ho chceli predať.Ja vlastním polovicu,sestra 1/6 bytu (na nej sú dve exekúcie) a zvyšok majú dve neplnoleté sestrine deti(sestra sa vzdala dedičstva v prospech svojich detí).
1.Je možné si na tento byt zobrať hypotéku,aby vyplatili môj podiel?
2.Alebo ako treba postupovať v prípade,že by sme chceli byt predať?
Odpoveď:
Dobrý deň,

k Vašej prvej otázke žiaľ musím konštatovať, že by mala smerovať skôr na banku, ktorá hypotéky poskytuje, nakoľko tu nejde o posúdenie právnej otázky ale o posúdenie podmienok udeľovania hypotéky a o ochotu banky poskytnúť hypotéku, účelom ktorej je nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti, ktorá je navyše zaťažená exekúciou.

Čo sa týka Vašej druhej otázky, ak by ste mali záujem predmetný byt predať ako celok, bude potrebné nájsť prijateľné podmienky predaja medzi všetkými spoluvlastníkmi a po nájdení záujemcu o kúpu uzavrieť kúpnu zmluvu, v ktorej bude špecifikované, aká časť kúpnej ceny prináleží jednotlivým spoluvlastníkom.

Keďže ste spomínali, že na podiel jedného zo spoluvlastníkov je vedená exekúcia, odporúčam Vám dohodnúť sa na prevode nehnuteľnosti s exekútorom, ktorý Vám následne vystaví súhlas s prevodom nehnuteľnosti. Je možné očakávať, že exekútor bude žiadať, aby časť kúpnej ceny pripadajúca na spoluvlastnícky podiel podliehajúci exekúcii bola prevedená priamo na účet exekútora. V opačnom prípade môže nastať problém pri zápise prevodu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.

Pokiaľ by sta mali záujem o podrobnejšie informácie týkajúce sa prevodu nehnuteľnosti alebo o vypracovanie kúpnej zmluvy, odporúčam Vám obrátiť sa na ktoréhokoľvek z advokátov zapísaných do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory.

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@qbfvyrva.sk
dátum odpovede: 12.04.2014
ohodnoť odpoveď 0 0
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť