Vyriešené

predaj bytu

Dátum: 15.04.2014

Kategória: Prevody nehnuteľností

Dobrý deň,

chcem sa informovať ako postupovať pri predaji bytu. Jedná sa o 3izbový byt v Petržálke. Som polovičnou vlastníčkou nehnuteľnosti, druhú polovicu vlastní môj otec.Bývame tu a máme tu trvalý pobyt už skoro 33 rokov, ja som nadobudla svoju polovicu darovaním od mamy. Chcem sa aj opýtať, či budeme platiť daň z predaja bytu.

Zatiaľ sme sa s otcom dohodli, že byt predáme a chceli by sme kúpiť dva menšie. Ale neviem ako začať. Čo je najlepšie riešenie ? Byt sme rekonštruovali, nové okná, podlahy, kúpleľňa, wc. Kuchynská linka a elektrické rozvody nie sú zrekonštruované.
Je najlepšie ak pred predajom vypraceme byt ?

Za každú radu vopred ďakujem.

Lucia
Odpoveď:
Dobrý deň,

pri predaji nehnuteľnosti je potrebné stanoviť si v prvom rade časový horizont v akom chcete nehnuteľnosť predať a tomu následne prispôsobiť cenu, t.j. treba si určiť, či potrebujte predať nehnuteľnosť rýchlo, alebo máte čas na jednanie so záujemcami o kúpnej cene. Taktiež je potrebné sa rozhodnúť, či sa obrátite so žiadosťou o pomoc na realitnú kanceláriu, alebo sa pokúsite predať byt sami.

Pri predaji nehnuteľnosti sú predávajúci oslobodení od daňovej povinnosti v prípade ak sú vlastníkom nehnuteľnosti aspoň 5 rokov. Pokiaľ ste nehnuteľnosť nadobudli pred 1.1.2011, pre oslobodenie od daňovej povinnosti je potrebné, aby ste v nehnuteľnosti mali trvalý pobyt minimálne 2 roky pred predajom. Navyše, ak ste nadobudli nehnuteľnosť po svojej matke, ktorá je Vašou priamou príbuznou, doba počas ktorej bola vlastníčkou nehnuteľnosti sa započítava aj na Vás. Z uvedeného je možné predpokladať, že povinnosť zaplatiť daň sa na Vás vzťahovať nebude. Na presné posúdenie povinnosti zaplatiť pri predaji nehnuteľnosti daň z príjmu by bolo potrebné poznať všetky informácie týkajúce sa vlastníctva bytu.

Čo sa týka vypratania bytu pred predajom, je to len na Vašom rozhodnutí. Pre niektorých záujemcov môže byť zaujímavý byt zariadený, pre iných zase vyprataný. Ide vždy o individuálne požiadavky záujemcov o kúpu, a taktiež o Vaše rozhodnutie.

Pokiaľ by ste mali záujem o podrobnú analýzu daňových povinností pri predaji nehnuteľnosti, alebo o právnu pomoc s vypracovaním kúpnej zmluvy, odporúčam Vám obrátiť sa na ktoréhokoľvek z advokátov zapísaných do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory.

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@qbfvyrva.sk
dátum odpovede: 15.04.2014
ohodnoť odpoveď 0 0
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť