Vyriešené

rezervacny poplatok

Dátum: 14.04.2014

Kategória: Prevody nehnuteľností

Prijemny den chcem sa informovat ohladom blokovacieho depozitu voci realitke.je mozne ked si napokon kupu bytu rozmyslim a nepodpisem kupnu zmluvu tak mi bude vratena zaloha co som dala realitke?ked sa v zmluve o zlozeni rezervacii nikde nie je uvedene ze ak kupujuci odstupi od zmluvy tak ta zaloha prepada v prospech realitky.iba tam je napisane ze ak predavajuci odstupi od zmluvy tak je realitka povinna vratit mne ako kupujucej blokovaci depozit.mam teda pravo si pytat peniaze spet a musi ma ich realitka vratit?dakujem
Odpoveď:
Dobrý deň,

spôsob naloženia s rezervačným poplatok, resp. s blokovacím depozitom je na dohode zmluvných strán.

V niektorých prípadoch sa v Zmluve o budúcej zmluve alebo v rezervačnej zmluve uvádza, že rezervačný poplatok zostáva v prípade neuzavretia kúpnej zmluvy realitnej kancelárii ako zmluvná pokuta, prípadne ako odmena za poskytnuté služby.

Vo Vašom prípade sa podľa toho čo uvádzate v zmluve nachádza ustanovenie, v zmysle ktorého je realitná kancelária povinná vrátiť rezervačný poplatok v prípade, že predávajúci odstúpi od zmluvy. Pokiaľ nie je v zmluve upravená možnosť kupujúceho odstúpiť od zmluvy, tak bezdôvodné odstúpenie od zmluvy zo strany kupujúceho nie je možné. V zmysle úpravy Občianskeho zákonníka je od zmluvy možné odstúpiť len v prípadoch dohodnutých v zmluve alebo uvedených v zákone.

Keďže je rezervačná zmluva uzatváraná s cieľom následného uzavretia kúpnej zmluvy, malo by v nej byť upravené, čo v prípade, ak nebude uzavretá kúpna zmluva. Obsahom takýchto ustanovení býva aj spôsob naloženia so zloženým blokovacím depozitom.

Z vyššie uvedeného dôvodu by bolo vhodné posúdiť aj ostatné ustanovenia rezervačnej zmluvy, či neobsahuje nejaké ustanovenie, na základe ktorého by predsa len nemala realitná kancelária nárok na blokovací depozit.

Ak by nedošlo k uzavretiu kúpnej zmluvy, a rezervačná zmluva by neobsahovala ustanovenia upravujúce takúto situáciu, bude na dohode s realitnou kanceláriou ako bude naložené s blokovacím depozitom, keďže však ide o blokovací depozit a nie o odmenu pre realitnú kanceláriu, mal by Vám byť vrátený, nakoľko v opačnom prípade by sa realitná kancelária bezdôvodne obohatila.

Ak by ste mali záujem o podrobnejšiu analýzu Vami uvedeného problému, odporúčam Vám obrátiť sa na ktoréhokoľvek z advokátov zapísaných do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory.

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@qbfvyrva.sk
dátum odpovede: 14.04.2014
ohodnoť odpoveď 0 5
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť