Vyriešené

platna zmluva

Dátum: 21.04.2014

Kategória: Prevody nehnuteľností

mam uzavretu zmluvu o zlozeni depozitneho poplatku voci realitnej kancelarii. a v nej mam datum platnosti do 11 mesiaca roku 2013..a v januari som si ju dala predlzit do juna 2014 ale ta zmluva je vlastne dodatok k tej predchadzajucej a je v nej iba napisane velkymi tucnymi pismenami doslovne toto :TYMTO SA PREDLZUJE DOBA URCENA V. CLANKU V.DEPOZITNEJ ZMLUVY UZATVORENEJ MEDZI ............ A MANZEL.....NEUVEDENE MENO!!!IBA MOJE CELE MENO A PRIEZVISKO!! A ISTOU REALITKOU,NEBUDEM MENOVAT DO 25.6.02014.... V PRESOVE DNA 3.1.2014. A JE TAM IBA PECIATKA REALITKY A MOJ PODPIS,ZIADNE PARAGRAFE NIC...IBA TIETO SLOVA CO SOM UVIEDLA TERAZ...JE TO PLATNA ZMLUVA KED TAM JE NAPISANY ZLY DATUM?A MENO MOJHO MANZELA TAM VOBEC NIE JE UVEDENE A PRITOM BYT KUPUJEME OBAJA...DAKUJEM ZA RADY
Odpoveď:
Dobrý deň,

vo Vašom prípade bola uzavretá pôvodná zmluva o zložení depozitného poplatku, pričom následne bol medzi Vami a realitnou kanceláriou uzavretý dodatok k tejto zmluve.

Samotný dodatok nemusí obsahovať žiadne paragrafy, ani odkazy na konkrétne zákony. Podstatné je, aby z jeho znenia bolo zrejmé, akej zmluvy sa týka, a čo sa na jeho základe mení.

Podľa informácií, ktoré uvádzate, predmetný dodatok k zmluve obsahuje len pečiatku realitnej kancelárie. Problém je možné vidieť v tom, že dodatok neobsahuje podpis osoby oprávnenej konať za realitnú kanceláriu, ale len pečiatku. Bez podpisu je však takýto dodatok neplatný.

Nesprávne uvedený dátum je zjavnou chybou v písaní, ktorá však nespôsobuje neplatnosť zmluvy. Navyše z uvedeného formátu dátumu - 02014 je zrejmé, že ide o rok 2014.

Taktiež píšete, že rezervačná zmluva mala byť uzavretá medzi realitnou kanceláriou na jednej strane a Vami a Vašim manželom na strane druhej. Keďže ide o úkon manželov, ktorý je možné vyhodnotiť ako nie bežný, z hľadiska právnej istoty by bolo vhodnejšie, aby Váš manžel podpísal tak pôvodnú zmluvu ako aj dodatok.

Ak na dodatku nie je uvedené celé meno Vášho manžela, avšak na pôvodnej zmluve sú uvedené všetky jeho identifikačné údaje, nepôjde o chybu zakladajúcu neplatnosť zmluvy. Najdôležitejšie je, aby bolo meno Vášho manžela správne uvedené v kúpnej zmluve, t.j. v zmluve, na základe ktorej nadobudnete do vlastníctva nehnuteľnosť, o ktorú máte záujem.

V každom prípade je možné konštatovať, že dodatok k zmluve o zložení rezervačného depozitu nie je vypracovaný odborne, pričom absencia podpisu osoby oprávnenej konať za realitnú kanceláriu je natoľko závažnou chybou, aby spôsobila neplatnosť dodatku.

Na dôkladnejšie posúdenie možnej neplatnosti dodatku, ako aj pôvodnej zmluvy by bolo potrebné preštudovať samotnú zmluvu a jej dodatok. Pokiaľ by ste mali záujem o podrobnejšiu analýzu, odporúčam Vám obrátiť sa na ktoréhokoľvek z advokátov zapísaných do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory.

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@qbfvyrva.sk
dátum odpovede: 21.04.2014
ohodnoť odpoveď 0 0
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť