Vyriešené

spoluvlastnictvo

Dátum: 31.07.2014

Kategória: Prevody nehnuteľností

Dobry den. V pozostalosti po rodicoch nam zostal spolocny dvor, kde sme traja spoluvlastnici. Moze jeden z nas predat cast svojho podielu do vlastnictva inemu, novemu spoluvlastnikovi bez suhlasu nas ostatnych? Moze byt takato kupno-predajna zmluva platna? Dakujem
Odpoveď:
Dobrý deň,

Spoluvlastník nehnuteľnosti má pri predaji svojho spoluvlastníckeho podielu zákonnú povinnosť ponúknuť svoj spoluvlastnícky podiel na predaj ostatným spoluvlastníkom, ktorí naň majú predkupné právo.
Porušenie tohto práva nerobí kúpnu zmluvu zo zákona neplatnou alebo neúčinnou a nebráni tomu, aby kupujúci vlastnícke právo nadobudol. Spoluvlastník má však právo a možnosť dovolať sa tzv. relatívnej neplatnosti tejto zmluvy, alebo sa voči nadobúdateľovi môže domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj.
Pri domáhaní sa svojich práv však nezabúdajte na premlčaciu lehotu, po ktorej sa právo oprávneného spoluvlastníka oslabuje, a v prípade vznesenia námietky premlčania žalovaného, resp. žalovaných bude musieť súd na túto námiektu prihliadnuť a Vy nebude v takom prípade úspešný v spore.
Taktiež je dôležité, že predkupné právo nemajú spoluvlastníci k prevádzanému spoluvlastníckemu podielu vtedy, ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza blízkej osobe. Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel, iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom.

v prípade akejkoľvek pomoci ma kontaktujte:

Judr. Filip Vavrinčík
+421 908 241 313
judr.filip.vavrincik@gmail.com
Kmeťova 18
Nové Mesto nad Váhom
dátum odpovede: 31.07.2014
ohodnoť odpoveď 0 2
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť